Past Winners

Search all years and Public Service Award winners using this form.

For biographies and photos of recent winners, download the brochures linked below.




    

 

Brochures with detailed information about winners:

20162013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004

 

2016

Althea N. Buckner, Pharm.D.

Director of Pharmacy, Gouverneur Health, Health & Hospitals Corporation.

Alexandra “Sasha” Fishman

Deputy Assistant Commissioner, Budget and Fiscal, Department for the Aging.

Deborah Holt-Knight

Deputy Commissioner, Adult Protective Services, Human Resources Administration.

George Menduiña

Vice President/Chief Facilities Officer, NYC Transit Dept. of Buses, Metropolitan Transportation Authority.

Officer Edwin Rodriguez

Neighborhood Coordination Officer, 34th Precinct, Washington Heights, New York City Police Department.

Paul Rush

Deputy Commissioner, Bureau of Water Supply, Department of Environmental Protection.

Detective Thomas W. Troppmann

Neighborhood Coordination Officer, 34th Precinct, Washington Heights, New York City Police Department.

2015

Roxana F. Benavides

Neighborhood Library Supervisor, Sunset Park Branch, Brooklyn Public Library.

Caroline H. Bragdon

Director of Neighborhood Interventions, Bureau of Veterinary and Pest Control Services, Division of Environmental Health, Department of Health & Mental Hygiene.

Michael Johnson

Assistant Maintenance Supervisor, James Weldon Johnson Houses, New York City Housing Authority.

Marsha Kellam

Queens Borough Commissioner, Division of Child Protection, Administration for Children's Services.

Stephen J. O'Brien

Director of Food and Menu Services, Office of School Food, Office of School Support Services, Department of Education.

Charles A. Gili Sr.

Chief of Operations, Borough of Brooklyn, Department of Parks & Recreation.

2014

Arnaldo Bernabe

Director of Public Safety, Hostos Community College, City University of New York.

Annie Fine

Medical Director of Data Analysis and Reportable Disease Surveillance Unit, Bureau of Communicable Disease, Department of Health & Mental Hygiene.

Deborah C. Garner

Director of Consumer Services, Department of Consumer Affairs.

Janice A. Halloran

Network Senior Associate Director, Department of Emergency Medicine, North Bronx Healthcare Network, Health & Hospitals Corporation.

Kathleen Hughes

Assistant Commissioner for Program Services, Department of Cultural Affairs.

April Leong

Principal, Liberation Diploma Plus High School, Department of Education.

2013

Phillip Gleason

Assistant Commissioner Waste Management Engineering, Bureau of Waste Disposal, Department of Sanitation.

Cheryl Hodge

Traffic Manager Level 1, Traffic Enforcement Division, New York City Police Department.

Joseph Lazarus

Deputy Director of Facilities, Division of School Facilities, Department of Education.

Linda Pantages

Director of Payments, Contract Agency Financial Division, Department of Youth and Community Development.

Stanlee Richards

Director of Nursing, Coler-Goldwater Specialty Hospital and Nursing Facility, New York City Health and Hospitals Corporation.

Jeanine Thomas-Cross

Manager, Mott Haven Branch (The Bronx), New York Public Library.

2012

Sarah Carroll

Director of Preservation, Administration for Children's Services.

Jefrick R. Dean, Sr.

Bus Operator, NYC Transit Authority.

Donna Leno Gordon

Director, Behavioral Health Nursing and Palliative Care, Coney Island Hospital, Health & Hospitals Corporation.

James McConnell

Assistant Commissioner for Strategic Data, Office of Emergency Management.

Ruth E. Stark, Ph.D.

Distinguished Professor of Chemistry and Acting Dean of Science, The City College of New York, City University of New York.

Phil Weinberg

Principal, High School of Telecommunication Arts and Technology, Department of Education.

2011

Susan W. Dalmas

Director of Adult Literacy Programs, Queens Borough Public Library.

Ramon M. Gonzalez

Principal, MS 223, the Lab School of Finance and Technology, Department of Education.

Henry D. Perahia

Chief Bridge Officer, Department of Transportation.

Elva Rodriguez

Women's Health Nurse Practitioner, Segundo Ruiz Belvis Diagnostic and Treatment Center, Health & Hospitals Corporation.

Gabriel Taussig

Division Chief, Administrative Law Division, Law Department.

Emmanuel Thingue

Senior Designer, Brooklyn Team, Department of Parks & Recreation.

2010

Carrie S. Banks

Supervising Librarian, Brooklyn Public Library.

Dr. Julius R. Berger

Professor and Chairman, Department of Dental and Oral Surgery, Kings County Hospital, Health & Hospitals Corporation.

Frank DePaolo

Director, Special Operations Division, Office of Chief Medical Examiner.

Christina Fuentes

Principal , PS 24, Sunset Park Elementary School, Department of Education.

Sonia Galarza

Director of Program, Department of Juvenile Justice.

Robert Lange

Director, Bureau of Waste Prevention, Reuse and Recycling, Department of Sanitation.

2009

Walter A. Czwartacky

Director of Special Projects, Bureau of Long Term Export, Department of Sanitation.

Kim Estes-Fradis

Deputy Director, Education and Outreach, Department of Environmental Protection.

Osceola Fletcher

Community Liaison, Crime Prevention Division, Office of the District Attorney, Kings County.

David Jeter

Assistant Comptroller for Asset Management, Office of the Comptroller.

Arun Peter Lobo

Deputy Director, Population Division, Department of City Planning.

Harry Szarpanski

Deputy Commissioner, Bureau of Long Term Export, Department of Sanitation.

Nancy Woolard-Smiley

Deputy Director, Homelessness Diversion Programs, Human Resources Administration.

2008

Amy Bernstein

Director, Health Insurance Information Counseling and Assistance Program, Department for the Aging.

Verone H. Kennedy

Network Leader, Community Learning Support Organization, Department of Education.

Vito Mustaciuolo

Assistant Commissioner, Enforcement Services, Department of Housing Preservation & Development.

Joya Ramirez

Secretary to Executive Director, Horizon Juvenile Center, Department of Juvenile Justice.

Lin Saberski

Deputy Commissioner, Adult Protective Services, Human Resources Administration.

Jill Woller

Director of Technical Services, Office of Management & Budget.

2007

Kevin J. Bulger

Director, New York City Employee Assistance Program, Office of Labor Relations, Office of Labor Relations.

Franz A. Dextra

Court Liaison, Rental Assistance/Housing Court Unit, Division of Housing and Homeless Services, Human Resources Administration.

Joann B. Gull

Deputy Executive Director/Chief Nursing Officer, Elmhurst Hospital Center, Queens, Health & Hospitals Corporation (HHC).

Leslie U. McKinnon

Court Liaison, Rental Assistance/Housing Court Unit, Division of Housing and Homeless Services, Human Resources Administration.

Patricia A. Quigley

Principal, C.S. 61 Francisco Oller Elementary School, Department of Education.

Ralph Simmons

Ombudsman, Bridges Juvenile Detention Center, Department of Juvenile Justice.

2006

Leonora Gidlund

Director, Municipal Archives, Department of Records and Information Services.

Henry Jackson

Deputy Commissioner for Technology, Office of Emergency Management.

Wilfredo Lopez

General Counsel for Health, Department of Health and Mental Hygiene.

Charles D. McFaul

Deputy Chief Administrative Law Judge/Counsel, Office of Administrative Trials and Hearings.

Bernadette Nation

Director, Business Outreach Team, Department of Small Business Services.

Marie Sanzone

Music Teacher, P.S. 247, Department of Education.

2005

Sandra Bloodworth

Director, Arts for Transit, Metropolitan Transportation Authority (MTA).

Judy James-Hernandez

Deputy Director, Design Review, Department of Housing Preservation and Devlopment (HPD).

Spiro Kattan

Supervisor of Mechanics, Vehicle Acquisition and Warranty Division, Department of Sanitation (DOS).

Theresa V. Landau

Director, Women, Infants & Children Program (WIC), Morrisania Diagnostic & Treatment Center, Health & Hospitals Corporation (HHC).

Julius C. Spiegel

Borough Commissioner, Brooklyn, Deparment of Parks and Recreation (DPR).

Alan Wagner

Manager, International Resource Center (IRC), Queens Borough Public Library (QBPL).

2004

Neil Berman

Assistant Commissioner, Information Technology, Department of Youth and Community Development.

Tabari Bomani

Teacher, Bushwick Outreach Center, Department of Education.

Larry Gould

Senior Director, Operations Analysis, MTA New York City Transit.

Rolanda Pyle

Director, Grandparent Resource Center, Department for the Aging.

Myriam Sarachik

Distinguished Professor of Physics, The City College of New York, The City University of New York.

Patrick Too

Principal Urban Designer, Department of City Planning.

Ellie Weiss

Teacher, Bushwick Outreach Center, Department of Education.

2003

Barbara Barlow, M.D.

Director of Surgery, Harlem Hospital, Health & Hospitals Corporation.

David J. Burney

Director, Design & Capital Improvement, New York City Housing Authority.

Pamela Springer Hardy

Assistant Commissioner, Family Court Services, Department of Probation.

Warren J. Murray, Jr.

Chief, Trial Bureau 50, New York County District Attorney's Office.

Michael A. Principe

Deputy Commissioner & Director, Bureau of Water Supply, Department of Environmental Protection.

Carmine J. Somma

Custodian Engineer, P.S. 10, Brooklyn, Department of Education.

2002

Agency Award

Office of Chief Medical Examiner.

Agency Award

Police Department.

Agency Award

Department of Transportation.

Agency Award

Fire Department.

Agency Award

Department of Health.

Agency Award

Department of Information Technology & Telecommunications.

Agency Award

MTA New York City Transit Department of Subways.

Agency Award

Community Assistance Unit.

Agency Award

Department of Design & Construction.

Agency Award

Department of Sanitation.

Agency Award

Office of Emergency Management.

2001

H. Hardy Adasko

Senior Vice President for Planning (on loan to EDC), Department of Business Services.

Esther Coupet

Coordinator for Home Care Referral, Bellevue Hospital Center, Health & Hospitals Corporation.

Wendy Dorf

Coordinator, Geographic Information Systems, Department of Environmental Protection {Team Award}.

Michael Greenman

Chief, Subsurface Section, Department of Design & Construction.

Alice Hudson

Chief, Map Division, NY Public Library.

Parnel Legros

Physical Education Teacher, Gateway Intermediate School 364, Brooklyn, Board of Education.

Alan Leidner

Director of Citywide Geographic Information Systems, Department of Information Technology & Telecommunications {Team Award}.

Richard Steinberg

Director, Geographic Information Systems, Department of City Planning {Team Award}.

1999-2000

Michael T. Carpinello

First Deputy Commissioner, Department of Sanitation.

Stephen Di Carlo

Principal, P.S. 25, Richmond, Board of Education.

Marcelle Layton, M.D.

Assistant Commissioner, Bureau of Communicable Diseases, Department of Health.

Richard Lieberman

Director, LaGuardia & Wagner Archives & Professor of History, LaGuardia Community College & The Graduate Center, City University of New York.

Ana Maria Rhynie

Executive Officer, Traffic Intelligence Division, Parking Enforcement District, Police Department {Team Award}.

John Valles

Director, Commanding Officer, Parking Enforcement District, Police Department {Team Award}.

Evelyn "Tessie" Williams

District Manager, Brooklyn Community Board 2.

1998

Donald Campbell

Director, Central Storehouse, Department of Citywide Administrative Services.

Frank Caputo

Deputy Chief, Appeals Division, Law Department {Team Award}.

Lt. Timothy J. Kelly

Lieutenant, Special Operations Command, Fire Department.

Leonard Koerner

Chief of the Appeals Division, Appeals Division, Law Department {Team Award}.

Stephen J. McGrath

Deputy Chief of the Appeals Division, Appeals Division, Law Department {Team Award}.

Edna Muriel

HIV/AIDS Nurse Clinician, Bellevue Hospital, Health & Hospitals Corporation.

Marcia Stevenson

Deputy Commissioner, Department of Homeless Services.

Wayne White

Court Liaison Officer, Department of Probation.

1997

Jane P. Cleaver

Chief of Parklands, Department of Parks & Recreation.

Anna Hedrick

Director, Trauma Intervention Unit & Deputy Director, Employee Assistance Program, Office of Labor Relations.

Alex Herrera

Director of Preservation, Landmarks Preservation Commission.

Elisabeth L. Iler

Co-Director, Gateway to Higher Education Program, Sophie Davis School of Biomedical Education, CUNY Medical School {Team Award}.

Christina Larkin

Director of Outreach Services, Bureau of Tuberculosis Control, Department of Health.

Jane Perlov

Borough Chief of Detectives, Queens, Police Department.

Morton Slater

Director, Gateway to Higher Education Program, Sophie Davis School of Biomedical Education, CUNY Medical School {Team Award}.

1996

Ernest Batson

Associate Commissioner, Mental Health, Mental Retardation & Alcoholism Services, Department of Mental Health.

Lawrence Berman

Executive Director, Parking Bureau, Department of Transportation.

Jocelyn Jean-Philippe

Caseworker, Administration for Children's Services.

Edwin Melendez

Director, Surface Transit & Maintenance, Transport Workers Union, Local 100 {Team Award}.

Kathleen A. Paolicelli

Trauma Nurse Coordinator, Elmhurst Hospital Center, Health & Hospitals Corporation.

Carol Russo

Principal, W.L. Garrison School, P. S. 31, Bronx, Board of Education.

Stephen Vidal

Chief Officer, Training & Operations Performance, Department of Buses, New York City Transit Authority {Team Award}.

1995

Peter Abatangelo

Director, Facilities Operations, Public Health Laboratory, Department of Health.

JoAnn Jacobs

Fire Marshal, Bureau of Fire Investigation, Fire Department.

Joseph Miller

Director, Medical Division, Department of Sanitation.

Marilyn Richter

Deputy Chief, General Litigation, Office of the Corporation Counsel, Law Department.

Antonio M. Rodriguez

Director of Special Events, Department of Homeless Services.

Joseph Salvo

Director, Population Division, Department of City Planning {Team Award}.

Frank Vardy

Demographer, Population Division, Department of City Planning {Team Award}.

1994

Edwin Felicien

Senior Program Specialist, Legal Division, Department of Correction.

Joanne Imohiosen

Assistant Commissioner for Revenue, Department of Parks & Recreation.

Sharon Jones

Principal, Rikers Island Educational Facility, Adolescent Remand & Detention Center, Board of Education.

Joseph Matthews

Deputy Director/Field Manager, Brooklyn Division of AIDS Services, Human Resources Administration.

Edward Rasquin

Director of Systems, Program Development, Community Development Agency.

Susan Scheer

Assistant Deputy Advocate for Intergovernmental Affairs/Senior Policy Analyst, Office of the Public Advocate.

1993

Richard Farrell

Administrative Director, Residential Child Care, Child Welfare Administration, Human Resources Administration.

Beverly L. Hall

Community Superintendent, Community School District 27, Queens, Board of Education.

Katherine S. Lobach, M.D.

Assistant Commissioner for Child Health Services, Bureau of Child Health Clinics of New York City, Department of Health.

Carlo Perciballi

General Superintendent, New York City Transit Authority.

Alba Pico

Assistant Director, Licensing, Department of Consumer Affairs.

Connie P. Reteguiz

Supervisor of Physical Therapy, North Central Bronx Hospital, Health & Hospitals Corporation.

1992

Yolanda Bonitch

Community Specialist, Manhattan Borough Office, New York Public Library {Team Award}.

James Gilmore

Police Officer, Community Policing Unit, 34th Precinct, Police Department.

Stephan Likosky

Institutional Librarian, Office of Special Services, New York Public Library {Team Award}.

Ellie Ludvigsen-Jennings

Director of Special Projects, Training & Program Development, Department of Probation.

Mary McInerney

Principal, Richmond Occupational Training Center, District 75, Board of Education.

Harry Nugent

Subway Conductor, 1/9 Line, New York City Transit Authority.

Annie Shen

Maternity Conference Nurse, Elmhurst Hospital Center, Health & Hospitals Corporation.

1991

Eleanor Bell, R.N.

Director, Communicable Disease Surveillance, Department of Health.

Will McIntosh

Deputy Director, Support Services, Spofford Juvenile Center, Department of Juvenile Justice.

Michael A. Pergola

Chief of Operations, Bridge & Arterial Maintenance, Bureau of Bridges, Department of Transportation.

James A. Rempel

Perinatal Nurse Clinician, Kings County Hospital Center, Health & Hospitals Corporation.

Aida Rosa

Principal, P.S. 30, Bronx, Board of Education.

Ernest Thomas Jr.

Senior Building Custodian, Brooklyn Municipal Building, Department of General Services.

1990

Edith Cartledge

Supervisor II, Bronx Housing Court Liaison Unit, Income Maintenance Programs, Human Resources Administration.

William Jackson

Detective Second Grade & Liaison Officer to the African American Community & Caribbean Affairs, Police Department.

Richard Jones, Jr.

Dean of Freshmen & Associate Dean of Academic Affairs, Borough of Manhattan Community College, City University of New York.

Carmen Rodriguez

Administrative Accountant, Bureau of Accountancy, Office of the Comptroller.

Edward Wagner

Assistant Commissioner & Director, Bureau of Wastewater Treatment, Department of Environmental Protection.

Betty Wilson

Director, Crisis Management Unit, Central Harlem, Department of Housing Preservation & Development.

1989

Carmen Fariña

Core Curriculum Coordinator, School District 15, Board of Education.

Edith Henegan

Administrative Assistant, Facilities Service, Department of Cultural Affairs.

Mark J. Kator

Executive Director, Bird S. Coler Memorial Hospital, Health & Hospitals Corporation.

Evelyn S. Mann

Director, Population Division, Department of City Planning.

Julius Morgan

Assistant Custodian, Louis D. Brandeis High School, Manhattan, Board of Education.

George Vierno

Deputy Chief of Operations, Department of Correction.

1988

Roberto Batista

Principal, P.S. 70, Bronx, Board of Education.

Vincent Chiarchiaro

Administrative Director, CASA VII, Office of Home Care Services, Human Resources Administration.

Barbara Nugent

Regional Librarian, Library for the Blind & Physically Handicapped, New York Public Library.

Charles Owens

Assistant Director of Management in Charge of Special Projects, New York City Housing Authority.

Acquenetta Russell-Browne

Assistant Commissioner for Financial Operations, Agency for Child Development, Human Resources Administration.

Sheldon Weinbaum

Professor, Department of Mechanical Engineering, City College, City University of New York.

1987

Walter Bortko

Administrative Engineer, Bureau of Engineering, Office of the Comptroller.

Joseph F. Bruno

Director, Parking Violations Bureau, Deputy Commissioner, Department of Transportation.

Doris Brunson

English Teacher, Wadleigh Junior High School, J.H.S. 88, Manhattan, Board of Education.

June Douglas

Special Assistant to the Deputy Chancellor, Board of Education.

Moses Sanders

Assistant to the Director of Support Services, LaGuardia Community College, City University of New York.

Tupper Thomas

Administrator, Prospect Park, Department of Parks & Recreation.

1986

Catherine Cowell

Director, Bureau of Nutrition, Public Health Nutrition, Department of Health.

David Feingold

Assistant Director, Bushwick Neighborhood Preservation Office, Department of Housing Preservation & Development {Team Award}.

Peter Mancuso

Assistant Director of Training, Police Academy, Police Department.

Velma Newton

Line Superintendent, IRT, New York City Transit Authority.

Avilda Santiago

Head Nurse, Lincoln Hospital, Health & Hospitals Corporation.

Margaret Smith

Assistant to Deputy Director, Bronx Field Office, Special Services for Children, Human Resources Administration.

Julius Spector

Chief Engineer, Department of City Planning.

Elliott Yablon

Director, Bushwick Neighborhood Preservation Office, Department of Housing Preservation & Development {Team Award}.

1985

Mary Antosiewicz

School Cook & Senior Lunch Aide, P.S. 282, Brooklyn, Board of Education.

Josephine Bruno

Principal, P.S. 189, Community District 17, Brooklyn, Board of Education.

James J. Curran

Lieutenant, Rescue Company 1, Fire Department.

L. Harriette Henderson

Deputy Director, Medical Assistance Program, Human Resources Administration.

Samuel Schwartz

Chief Engineer/Deputy Commissioner, Department of Transportation.

Joseph Shuldiner

Deputy Commissioner, Office of Property Management, Department of Housing Preservation & Development.

1984

Hadley W. Gold

First Assistant Corporation Counsel, Law Department.

James W. Henneberry

Director of Special Projects, Bureau of Motor Equipment, Department of Sanitation {Team Award}.

Victor Herbert

Principal, Samuel Gompers Vocational-Technical High School, Bronx, Board of Education.

Joseph T. Miller

Assistant Commissioner & Director of the Bureau of Water Pollution Control, Department of Environmental Protection.

John T. Rowell

Assistant Chief for Planning & Development, Bureau of Waste Disposal, Department of Sanitation.

Blaise A. Tramazzo

Chief for Equipment Management, Department of Sanitation {Team Award}.

Robert H. White

Director of the Bureau of Service Operations, Family & Adult Services, Human Resources Administration.

Roger Zanco

Bus Operator, M-3 Line, Manhattan & Bronx Surface Transit Operating Authority, New York City Transit Authority.

Jack S. Zimmardo

Executive Assistant to Director of Special Projects, Bureau of Motor Equipment, Department of Sanitation {Team Award}.

1983

Wilhelmina J. Jimney

District Manager, Queens Community Board No. 7.

Carolyn D. O'Connell

Probation Officer, Department of Probation.

Philip J. Romano

Sergeant, Bronx Community Affairs Division, Police Department.

Maria C. Seisdedos

Caseworker, Office of Family Services, Human Resources Administration.

Anna L. Smith

Senior Building Custodian, Department of General Services.

Samuel F. Williams

Principal, I.S. 195, Manhattan, Board of Education.

1982

Sylvia Brown

Junior Public Health Nurse, Department of Health.

Frank Hunt

Director of Management Services, Capital Projects Division, Department of Parks & Recreation.

Louis Krieger

Director of Payroll Operations, Health & Hospitals Corporation.

Gloria Lee

Supervising Warden, Department of Correction.

Dorothy Smith

First Grade Teacher, P.S. 156, Bronx,, Board of Education.

John Vigiano

Lieutenant, Rescue Company 2, Fire Department.

1981

Anthony J. Alvarado

Superintendent of Community School District 4, Manhattan, Board of Education.

Paul D. Casowitz

Principal Staff Analyst, Department of Sanitation.

Martin Ives

First Deputy Comptroller, Office of the Comptroller.

John J. O'Rourke

Detective, on assignment to the Manhattan District Attorney's Office, Police Department.

Bernard Rosen

Associate Director, Office of Management & Budget.

Sarah L. Williams

Traffic Enforcement Agent, Department of Transportation.

1980

Carmen S. Dempster

Architect, Department of General Services.

Philip Johnson

Community Development Executive, Department of Housing Preservation & Development.

Deborah Meier

Director, Central Park East Elementary School, Board of Education.

Josephine Tanalski

Utilities Properties Assessor, Tax Department, Finance Department.

Joseph J. Timpone

Assistant Chief of Staff, Department of Sanitation.

Stephen Vignet

Computer Program Manager, Finance Administration.

1979

Charles Brady

Assistant Director, Office of Management & Budget.

Philip Click

Deputy Commissioner, Finance Department.

Elwood R. Dupree

Assistant Commissioner, Department of Health.

Julia D'Abreu

Executive Secretary, Department of General Services.

Harry Karetzky

First Deputy Director, Office of Municipal Labor Relations.

Carmen Sotomayor

Housing Project Manager, New York City Housing Authority.

1978

Helen R. Cassidy

First Assistant General Counsel, New York City Transit Authority.

Joseph Cuomo

General Foreman, Department of Parks & Recreation.

Charles Foti

Director of Operating Services, Department of Public Works.

Thomas J. Guthrie

Inspector, Police Department.

Joan A. Miles

Assistant Chief, Bureau of Accounting, Office of the Comptroller.

Thomas Roche

Director, Department of Personnel.

1977

John T. Carroll

Administrator, Municipal Services Administration.

Eunice K. Fioritio

Director, Mayor's Office for the Handicapped.

Sidney Ifshin

Chief of the Division for Fire Prevention, Fire Department.

Walter Prawzinsky

Second Deputy Comptroller, Office of the Comptroller.

Edward Rodriguez

Chief Superintendent, New York City Housing Authority.

Anthony C. Russo

Director, Office of Municipal Labor Relations.

1976

Anthony V. Bouza

Bronx Borough Commander, Police Department.

Dominic L. Europa

Supervising Microbiologist, Bellevue Hospital,, Health & Hospitals Corporation.

Claire Holbert

Secretary, Office of the Mayor.

Theodore L. Karagheuzoff

Commissioner, Department of Traffic.

Kate Klein

Director, Mayor's Action Center.

Jacob Lutsky

Acting Justice, Supreme Court of New York State.

Edna Ochs

Keypunch Supervisor, Bureau of the Budget.

Harry Tishelman

Deputy Finance Administrator, Department of Finance.

1975

Frank Dell'Aira

Assistant Commissioner, Division of Code Enforcement, Department of Housing Preservation & Development.

Robert Esnard

Chief of the Bronx Office, Department of City Planning.

Millie Felder

Senior Citizen Specialist, Mayor's Office for the Aging.

Julien D. Jackson

Sanitarian, Department of Health.

Madelon Rhodes

Deputy Director, New York City Housing Authority.

Joseph Rocco

Computer Specialist, Human Resources Administration.

Moses Schweber

Chief Examiner, Bureau of the Budget.

Edith I. Spivack

Assistant Division Chief, Law Department.

Genevieve E. Walsh

Director of Adult Institutional Services, Welfare Department.

1974

Eugene J. Bockman

Director, Municipal Reference & Research Center.

Harold Carlson

Gardener, Department of Parks & Recreation {Team Award}.

Joseph J. Christian

Chairman, New York City Housing Authority.

John V. Del Percio

Patrolman, Police Department {Team Award}.

Catherine E. Mantovi-Carlson

Gardener, Department of Parks & Recreation {Team Award}.

Robert Newman, M.D.

Director, Methadone Maintenance Program, Department of Health.

Charles Nixon

Patrolman, Police Department {Team Award}.

Jean Pakter, M.D., M.P.H.,F.A.C.P.

Director, Bureau of Maternity Services & Family Planning, Department of Health.

Irving Weinberg

Superintendent of Motor Equipment, Department of Sanitation.

1973

Harry I. Bronstein

City Director of Personnel & Chairman, Civil Service Commission, Department of Personnel.

Stanley Buchsbaum

Chief, Appeals Bureau, Law Department.

James A. Cavanagh

Deputy Director, Bureau of the Budget.

Martha Davis

Director of Capital Budget, Department of City Planning.

Michael J. Farrell

Inspector, Police Department.

Martin Lang

Commissioner, Water Resources.

Patrick V. Murphy

Commissioner, Police Department.

Maurice Nixon

Patrolman, Police Department.

John T. O'Hagan

Chief & Fire Commissioner, Fire Department.

Walter A. Pavesi

Executive Assistant Chief of Staff, Department of Sanitation.

Henry J. Rosner

Assistant Administrator, Human Resources Administration.

Morris Tarshis

Director, Bureau of Franchises, Board of Estimate.

 
 

Core Programs

Cash Flow Loans

Partner Project Program

Technology Consulting

Sloan Public Service Awards

2017 Winners

2016 Winners

2015 Winners

2014 Winners

2013 Winners

2012 Winners

2011 Winners

About the Program

Nomination Form

Past Winners

Sloan Awards for Excellence in Teaching Science and Mathematics

NYC Community Planning Fellows